Ukraina, Venäjä ja Yhdysvallat tapaavat ensi viikolla Abu Dhabissa

Ukrainan, Venäjän ja Yhdysvaltain edustajat tapaavat ensi viikolla Abu Dhabissa Arabiemiraateissa, kertoo Yhdysvaltain erityislähettiläs Steve Witkoff. Neuvottelut on määrä järjestää ensi viikon tiistaina ja keskiviikkona. Myös Kreml vahvisti ajankohdan.

Witkoffin mukaan Yhdysvallat toimii välittäjänä neuvotteluissa, joiden tarkoituksena on edistää rauhanpyrkimyksiä. Keskusteluissa keskitytään Witkoffin mukaan sodan jälkeisiin turvallisuusjärjestelyihin, jännitteiden lieventämiseen, humanitaarisiin toimiin sekä seuraaviin askeliin kohti rauhaa.

Ukrainan ja Venäjän edustajat kertoivat mahdollisista kolmikantaneuvotteluista alun perin lokakuussa. Tuolloin Witkoff tapasi Norjassa muun muassa Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin. Norjan jälkeen Witkoff matkusti Venäjälle, missä hän tapasi presidentti Vladimir Putinin.

– Pyrimme jatkamaan Kiovassa, Oslossa ja Pietarissa saavutetun kehityksen jatkamista kohti kattavaa ja kestävää rauhansopimusta, joka takaa pysyvän turvallisuuden tuleville sukupolville, Witkoff sanoi viestipalvelu X:ssä Suomen aikaa varhain tiistaina.

EU isännöi Ukraina-kokousta

EU puolestaan isännöi huomenna keskiviikkona laajaa Ukrainaa koskevaa kokousta, kertoo Euroopan komissio.

Komission mukaan kokoukseen osallistuu Ukrainan, Yhdysvaltojen, Ranskan, Saksan, Britannian, sotilasliitto Naton ja Maailmanpankin edustajia.

Witkoff kertoi aiemmin, että yhdysvaltalaisneuvottelijoiden on määrä tavata tällä viikolla Euroopan maiden ja sotilasliitto Naton edustajia Brysselissä ja keskustella Ukrainan turvatakuista, Euroopan sodanjälkeisestä turvallisuusarkkitehtuurista sekä taloudellisista mahdollisuuksista tukea Ukrainan jälleenrakennusta.