Krimin niemimaan Venäjään yhdistävällä Kertsinsalmen sillalla syttyi lauantaina voimakas tulipalo. Palo sai osan sillasta romahtamaan.
Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin avustaja Mihailo Podolyak on kommentoinut Kertsinsalmen sillan räjähdystä tuoreeltaan lauantaina Twitterissä.
Hänen mukaansa tulipalo on "alku" ja "kaikki laiton pitää tuhota". Podolyak ei kuitenkaan suoraan sanonut Ukrainan olevan vastuussa räjähdyksestä.
Venäläisten uutistoimistojen mukaan tulipalon syynä oli autopommi. Uutistoimisto RIA Novostin mukaan sillalla räjäytettiin rekka, minkä seurauksena ainakin kaksi sillan autokaistaa on romahtanut. Räjähdys on uutistoimiston mukaan sytyttänyt useita junavaunuja palamaan.