Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kuhmon murhaepäilystä lisätietoa: jyväskyläläismiestä epäillään myös kahdesta hautarauhan rikkomisesta – tekovälineenä teräase

Poliisi epäilee Kuhmossa tapahtuneesta henkirikoksesta 41-vuotiasta miestä. Hänen epäillään syyllistyneen murhaan sekä kahteen hautarauhan rikkomiseen.

Kuhmossa tapahtui tiistaina 19. heinäkuuta henkirikos, josta epäilty 41-vuotias mies on tällä hetkellä tutkintavankina.

Poliisin mukaan epäilty on uhrin, vuonna 1950 syntyneen naisen, poika.

Poliisi tutkii tapausta murhana. Henkirikokseen liittyi voimakasta pahoinpitelyä, ja tekijä käytti tekovälineenään kotitalouksissa tyypillistä teräasetta. Lisäksi poliisi epäilee miehen syyllistyneen kahteen hautarauhan rikkomiseen, sillä hän oli muun muassa liikutellut uhria tapahtumapaikalla.

Epäilty on kuulusteluissa ollut yhteistyökykyinen, joten tapahtumien kulku on poliisilla tiedossa. Poliisi jatkaa tapauksen esitutkintaa.

Keskisuomalaisen tietojen mukaan epäilty mies asuu Jyväskylässä ja on vaikuttanut kaupungin kamppailulajipiireissä.