Kenneth Branaghin ohjaama Belfast on valittu Toronton elokuvajuhlien parhaaksi elokuvaksi. Belfast voitti lauantaina yleisöäänestyksessä elokuvajuhlien arvostetuimman palkinnon, yleisön suosikin tittelin.
Toronton elokuvajuhlat on Pohjois-Amerikan suurin elokuvafestivaali, ja menestyminen siellä on viime vuosina povannut hyvää Oscar-gaalaa ajatellen. Kaikki edelliset yhdeksän Toronton yleisön suosikkia ovat saaneet parhaan elokuvan Oscar-ehdokkuuden, ja kolme niistä (12 Years a Slave, Green Book ja Nomadland) ovat voittaneetkin parhaan elokuvan Oscarin.
Belfastia voidaankin pitää yhtenä suosikeista ensi maaliskuun Oscar-gaalassa. Kokeneen brittiohjaaja Branaghin, 60, mustavalkoinen draamakomedia kertoo Pohjois-Irlannin väkivaltaisuuksista 1960-luvun lopulla yhdeksänvuotiaan pojan näkökulmasta. Teos on Branaghille erittäin henkilökohtainen, sillä hän oli samanikäinen, kun hänen perheensä muutti Pohjois-Irlannista Englantiin paetakseen väkivaltaa.
– Otan tämän vastaan innoissani, nöyränä ja syvästi kiitollisena, Branagh sanoi Belfastin voiton ratkettua.
Toronton elokuvajuhlat oli tänä vuonna jälleen avoinna yleisölle, kun tapahtuma järjestettiin vuosi sitten enimmäkseen verkossa koronaviruksen takia.