Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Vaalipäivän pörssit railakkaassa nousussa Atlantin molemmin puolin

Pörssit sekä Euroopassa että Wall Streetillä olivat Yhdysvaltojen vaalipäivän kunniaksi reippaassa nousussa. Euroopassa niin Lontoo, Pariisi kuin Frankfurt ylsivät päivän päätteeksi yli kahden prosentin nousuun.

Myös Helsingissä vietettiin vankka 2,6 prosentin nousupäivä. Vaihdetuimpien listan kovimmaksi nousijaksi singahti Neste , joka ylsi peräti 6,4 prosentin nousuun kerrottuaan suuresta jalostamokaupasta. Yleisindeksi jäi vielä alle 10 000 pisteen rajan ja päätyi lukemaan 9 911.

Vaalituloksia jännitettiin pörssinousun tahtiin myös Atlantin toisella puolen, vaikka tahti hieman hidastuikin alkukirin jälkeen.

Teollisuusosakkeiden Dow Jones -indeksi oli iltayhdeksän maissa Suomen aikaa 1,6 prosentin nousussa, suuryhtiöiden S&P 500 nousi 1,4 prosentin tahtiin ja teknologiapainotteinen Nasdaq oli 1,4 prosentin verran plussalla.