Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Liigan pudotuspeleissä ennätysyleisö – 300 000 katsojan raja rikkoutuu kolmannessa SM-finaalissa Tampereella

Jääkiekkoliigan pudotuspelien yleisömäärissä puhkaistaan tänään 300 000 katsojan haamuraja, kun pelataan kolmas SM-loppuottelu Tappara–TPS. Tähän saakka pelattuja yhteensä 45:ttä pudotuspeliä on seurannut halleissa yli 293 000 katsojaa.

Sunnuntaina Ilveksen ja KooKoon välisen pronssiottelun jälkeen syntynyt uusi ennätys rikkoi keväällä 2016 toteutuneen aiemman katsojaennätyksen lähes 9 000 katsojalla.

Playoffs-ottelujen yleisökeskiarvo on ennen tämän kevään kolmatta finaaliottelua 6 668 katsojaa ottelua kohti. Yleisökeskiarvo on ollut korkeampi viimeksi keväällä 2002.

Yhden playoffs-kauden ennätyskeskiarvo on 45 vuoden takaa keväältä 1977. Tuolloin 13 playoffs-pelissä oli yleisöä keskimäärin 7 222 katsojaa ottelua kohti.

Tämän kauden pudotuspeleissä suurin yleisömäärä on ollut tämän illan finaalipelissä Tappara–TPS, jossa Tampereen areenassa ottelua seurasi 12 075 katsojaa. Finaaleissa sekä Tapparan että TPS:n kotiotteluissa on Tampereella ja Turussa ollut kummassakin hallissa vähintään 10 500 katsojaa.

Tappara johtaa finaalisarjaa otteluvoitoin 3–0. Suomen mestaruuteen tarvitaan neljä voittoa.