Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Aada Partanen, 19, osti ensiasunnokseen Rautionhovin – Päättäväinen hevostyttö siedätti allergiansa, opiskeli hevostenhoitajaksi ja ryhtyi nyt talliyrittäjäksi

Aada Partanen tietää nuoresta iästään huolimatta, mitä hän haluaa tehdä elääkseen. Pikkutytöstä asti hevosia rakastanut Aada toteuttaa unelmaansa yrittäjänä.

Kun Maija ja Aada Partanen asettuvat kuvattavaksi vierekkäin ja katsovat toisiaan silmiin, tulee molemmille väkisinkin kyyneleet silmiin. Kesä Ruokolahden Rautionhovin tilalla on ollut työntäyteinen, uuvuttavakin. Takana on valtava urakka, kun paikka on muutettu nykyiseksi hevostilaksi.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Itä-Savon sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Ita-Savo.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Esaimaa.fi-, Kouvolansanomat.fi-, Kymensanomat.fi- ja Lansi-Savo.fi-verkkopalvelut, näköislehdet ja sovellukset
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi