Kotasaari on yksi EU-pakotteiden osana jäädytetyistä lukuisista suomalaiskohteista, selviää Helsingin Sanomien selvityksestä.
Suomen ulosottoviranomainen on ottanut hallintaansa Igor Kesajevin omistaman, Puumalassa sijaitseva Kotasaaren. Asiasta kertoo Helsingin Sanomat.
Haltuunotto on osa EU:n Venäjän-vastaisia pakotteita. Muun muassa Venäjän armeijalle aseita toimittavan Degtjarjev-asetehtaan omistava Kesajev asetettiin EU:n pakotelistalle 8. huhtikuuta.
Saari on asetetettu alkuviikosta hävitys- ja luovutuskieltoon, mikä merkitsee väliaikaista ulosottotointa. Viranomaisten on päätettävä kolmen viikon kuluessa, takavarikoidaanko kiinteistö.
Kesajev osti Kotasaaren vuonna 2020. Kietävälän liepeillä sijaitsevaan saareen on rakennettu viime kesänä mittava huvilakylä sekä rakennuslupahakemuksen vastainen, raskasrakenteinen helikopterikenttä.
Lue myös: Puumalan Kotasaaren luksushuvilan omistaja joutui EU:n pakotelistalle