Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Unescon maailmanperintökohde saattaisi pitää kaivokset poissa Saimaalta – Savonlinnalaiset kansanedustajat haluavat varmistaa, että herkkä luonto suojellaan

Heli Järvinen (vihr.) ja Hanna Kosonen (kesk.) eivät usko, että kaivoslakiin saadaan kirjausta, joka estäisi kaivosten tulon Saimaalle.

Savonlinnalainen kansanedustaja Heli Järvinen (vihr.) arvioi, että Saimaan norppasaariston saaminen Unescon maailmanperintöluetteloon olisi paras keino varmistaa, että Saimaalle ei perustettaisi kaivoksia.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Itä-Savon sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Ita-Savo.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Esaimaa.fi-, Kouvolansanomat.fi-, Kymensanomat.fi- ja Lansi-Savo.fi-verkkopalvelut, näköislehdet ja sovellukset
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi