Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Parikkalan patsaspuisto yllättää kerta toisensa jälkeen – Se on listattu yhdeksi maailman pelottavimmista nähtävyyksistä

Vajaan hehtaarin kokoisesta puistosta löytyy yli 550 betonipatsasta.

Patsaspuistosta Parikkala tunnetaan eikä ihme. ITE-taiteilija Veijo Rönkkösen elämäntyönä syntynyt puisto on suosittu kotimaan matkailukohde ja yllättää kävijät kerta toisensa jälkeen. Se on listattu muun muassa yhdeksi maailman pelottavimmista nähtävyyksistä. Ensikertalaisen kannattaakin tutustua puistoon kirkkaassa päivänvalossa, mieluiten kaverin kanssa.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Itä-Savon sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Ita-Savo.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Esaimaa.fi-, Kouvolansanomat.fi-, Kymensanomat.fi- ja Lansi-Savo.fi-verkkopalvelut, näköislehdet ja sovellukset
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi