Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

—Kyllä yhteiskunta nimeltä Suomi pitää pystyä pitämään laajasti asuttuna, sanoo Moinsalmen kyläaktiivi Terho Kaskinen

Suomalaiset antoivat tukensa elinvoimaiselle maakuntien Suomelle Ylen teettämässä tutkimuksessa. Kaskisen johtama Moinsalmentien alueen kylätoimikunta kutsuu 10-vuotisjuhlakahveille torstaina katsomaan siistiä ja asuttua maaseutua.

—Uskon ja toivon, että tällä tutkimustuloksella on vaikutusta päivänpolitiikkaan ja siihen ettei kaupungistumiskehitystä anneta kokonaan markkinavoimille.

Kyläaktiivi Terho Kaskinen

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Itä-Savon sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Ita-Savo.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • Esaimaa.fi-, Kouvolansanomat.fi-, Kymensanomat.fi- ja Lansi-Savo.fi-verkkopalvelut, näköislehdet ja sovellukset
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi