Jaakko Ryhänen, Petteri Iivonen, jazzia, vappushow, rauhoitusmusiikkia... Savonlinnan orkesterin kevätkausi tarjoaa paljon ja hyvää, viime vuonna yli 9 000 kuulijaa
Savonlinnan Orkesterin kevät tarjoaa romantiikkaa, barokkia ja huippusolisteja, orkesterin ja kvartetin konsertteja hupsusta Vappushow'sta Hiljaisen viikon tunnelmiin.
Savonlinnan orkesterin konserttikevät käynnistyy jo tammikuussa: parin viikon päästä soivat kaikki Vivaldin Vuodenajat Melartin-salissa. Solistina on Petteri Iivonen, Sibelius-viulukilpailun kakkonen, joka kuuluu Suomen tämän hetken huippuviulisteihin. — Vivaldin Vuodenajat on neljän viulukonserton sarja, jossa jokaiselle vuodenajalla on oma konserttonsa. Nuoteissa on tarkasti kuvailtu, mitä missäkin kohtaa musiikkia tapahtuu. Juopuneiden unet tai koirien haukunta sumussa kuuluvat myös musiikissa, kertoo intendentti Ilkka Vesioja.