RSS-syötteet -> klikkaa tästä!
Tekstikoko: A A A
LUKIJAN LUONTOHAVAINNOT

Kuvan hämähäkin pituus on noin kaksi ja puoli senttimetriä.

Aurinkoa ottava hämähäkki ja perhonen avaruudesta

09.08.2010 09:46

Joensuulainen Pekka Pankakoski kuvasi Kontiolahdella 22.7. ristihämähäkin, joka paistatteli tunnin ajan auringossa kutomansa verkon kupeessa. Sitten se siirtyi laudanrakoon vahtimaan verkkoaan saaliiden toivossa.

Samainen herra kuvasi heinäkuun alussa eteisen ikkunaansa lentäneen keisarinviitan.

– Otin kuvan salamalla ja säädin valotusta siten, että perhonen näyttäisi todellakin olevan avaruudessa, Pankakoski kertoo.

Oletko sinä tehnyt viime aikoina kiinnostavia tai hauskoja luontohavaintoja? Voit kertoa niistä Itä-Savolle tekstiviestillä, sähköpostilla, kirjeellä tai kortilla seuraavien ohjeiden mukaan.

Tekstiviesti: Kirjoita viestin alkuun is luonto ja sen jälkeen oma kommenttisi välilyönnin jälkeen. Viestiin mahtuu enintään 160 merkkiä. Lähetä viesti numeroon 13540. Palvelu toimii Soneran, Saunalahden, Elisan ja DNA:n liittymistä hintaan 70 snt/kpl.

Sähköposti: Lähetä viesti osoitteeseen seija.gustavsson@ita-savo.fi.

Kirje tai kortti: Laita kortti tai kirje osoitteella Itä-Savo, Luontohavainnot, toimitus, PL 101, 57101 Savonlinna.

Itä-Savo raportoi lukijoidensa luontohavaintoja lehdessä sitä mukaa kuin havaintoja kertyy.

Luontohavainnot löytyvät myös verkkolehdestä: www.ita-savo.fi>Vapaa-aika>Luontohavainnot.

Tulostettava sivu

Keskustelua aiheesta

Aiheesta ei ole vielä keskustelua



TUOREIMMAT UUTISET

Ilmoitus
Ilmoitus