
Varhaisen aamun aurinko kultaa järven.
27.07.2010 18:24
Irma Ronkainen on kuvannut auringonnousun Kolkonrannalla, 13. heinäkuuta, aamuyöllä kello neljältä.
Ronkaisen kissa puolestaan tietää, miten helteellä toimitaan.
– Toisessa kuvassa Nassukka Issakainen rentoutuu varjossa. Tuolloin lämmintä oli +29,9 Kallislahden Hyttijoella. Nassukka antaa kastella kylmällä vedellä niskaansa aamuisin, ja sen jälkeen uni taas maittaa, Ronkainen kertoo.
Oletko sinä tehnyt viime aikoina kiinnostavia tai hauskoja luontohavaintoja? Voit kertoa niistä Itä-Savolle tekstiviestillä, sähköpostilla, kirjeellä tai kortilla seuraavien ohjeiden mukaan.
Tekstiviesti: Kirjoita viestin alkuun is luonto ja sen jälkeen oma kommenttisi välilyönnin jälkeen. Viestiin mahtuu enintään 160 merkkiä. Lähetä viesti numeroon 13540. Palvelu toimii Soneran, Saunalahden, Elisan ja DNA:n liittymistä hintaan 70 snt/kpl.
Sähköposti: Lähetä viesti osoitteeseen seija.gustavsson@ita-savo.fi.
Kirje tai kortti: Laita kortti tai kirje osoitteella Itä-Savo, Luontohavainnot, toimitus, PL 101, 57101 Savonlinna.
Itä-Savo raportoi lukijoidensa luontohavaintoja lehdessä sitä mukaa kuin havaintoja kertyy.
Luontohavainnot löytyvät myös verkkolehdestä: www.ita-savo.fi>Vapaa-aika>Luontohavainnot.