Error processing SSI file
RSS-syötteet -> klikkaa tästä!
Tekstikoko: A A A
PEKKA HYNNINEN 60 V.

Pekka Hynninen rentoutuu parhaiten savusaunansa pehmeässä lämmössä ja hiljaisuudessa.

Kyseenalaistava umpihangen hiihtäjä

03.07. 10:53

Kolkonjärven rannalla lämpiää savusauna. Isäntä, ohjelmajohtaja Pekka Hynninen työntää pari kalikkaa uuniin ja astelee siinä samassa jo pitkospuita pitkin tuvalle. Tuprakka häviää tuuleen tuvankin savupiipusta.

– Minustahan piti tulla maanviljelijä ja harkitsin sitä vaihtoehtoa todella tarkasti, hän huutelee keittiössä lohta suolatessaan.

Hynnisestä olisi tullut epäilemättä ennättäväinen viljelijä, mutta aikaansaava hän on ollut valitsemassaan ammatissaankin. Pienen ala-asteen luokanopettaja kehitti muun muassa Suomen leirikoulutoimintaa, oli perustamassa Rantasalmelle Ympäristökasvatusintituuttia ja kävi pokkaamassa ympäristön Finlandia-palkinnon.

– Ei yksi ihminen saa paljon aikaan, hän kuitenkin toteaa yllättäen ja istahtaa hetkeksi avaran järvimaiseman eteen.

– Mutta pienikin teko voi olla hyvin merkityksellinen, hän jatkaa.

Tuusmäen kylällä nuoruutensa viettänyt Hynninen oppi varhain, että ihmisen ja luonnon on parempi elää sovussa. Toinen tärkeä kotoa saatu matkaeväs oli, että mitä sitten teetkin, tee se hyvin. Sitä oppia nuori mies toteutti menestyksellisesti jo urheilu-urallaan, jossa hänen lajejaan olivat sadan metrin juoksu ja pituushyppy.

Hynnisen työura alkoi Rantasalmella Parkumäen kyläkoululla, missä viettämäänsä 18 vuoden aikaa hän muistelee edelleen lämmöllä. Leirikoulutoimintaa hän alkoi kehittää vuodesta 1982 lähtien ja samoihin aikoihin hän aloitti myös lääninkouluttajana ja kotikunnan opettajien ohjaustyössä.

Yhtenä syksyisenä sunnuntai-aamuna Hynninen pohti silloisen koulutoimenjohtajan Toivo Pollarin kanssa Rantasalmen tulevaisuutta. Syntyi idea koulutuskeskuksesta. Kunnanjohtaja Hemmo Pirhonen ajoi asiaa ponnekkaasti eteenpäin, ja lukuisten asiantuntijapalavereiden jälkeen Rantasalmen ympäristökasvatusinstituutti aloitti toimintansa projektiluontoisena 1993. Instituutin johtajana työnsä aloittanut Hynninen palkittiin samana vuonna Osuuspankkien keskusliiton myöntämällä ympäristön Finlandia-palkinnolla.

Hynnisen 15 vuoden uralle YKI:ssä on kuulunut vuosien saatossa varsin monipuolinen kirjo erilaisia ympäristöalan koulutustehtäviä ja -hankkeita. Työstään innostuneena hän venytti päiviään entistä pitemmäksi ja suoritti siinä sivussa kasvatustieteen maisterin tutkinnon. Lopulta vauhdin hiljensi sydäninfarkti ja syvä uupumus.

– Silloin vasta opin, että en minä taida ihan kaikkea jaksaa.

Periksiantamattoman miehen työtahti on nykyään vähän verkkaisempaa, mutta ympäristön hyväksi tuumattuja ideoita syntyy edelleen tiuhaan tahtiin.

– Ajattelen usein, että voi jukra, kun on paljon tehtävää! Se on niin hirmu lyhyt aika, mikä me ollaan täällä, mutta tuhot, mitä saamme aikaan, kestävät satoja vuosia.

Perjantaina 60 vuotta täyttävä tarmonpesä aikoo kuitenkin jäädä syksyllä osa-aikaeläkkeelle. Tulevaisuuden suunnitelmiin kuuluu ainakin yhteinen aika lastenlasten kanssa ja ehkä myös varaukin pesti päiväkodissa. Vanhainkodissa hän arvelee olevan kysyntää juttukaverille, ja ystävilleen kalastaja haaveilee voivansa tarjota kalaherkkuja. Päiväkahvit huoltoasemalla on Hynniselle jo nyt tärkeä lepohetki päivien vilinässä.

Ilman perhettään hän ei olisi pitkälle pötkinyt.

– Jos minulla ei olisi perhettä, olisin tuskin paljonkaan jaksanut.

Hynninen nauraa olevansa asunnonsäästäjä siinä merkityksessä, ettei häntä ole paljon töiden takia kotona näkynyt. Silti hän on saanut vaimoltaan ja tyttäriltään tukea ja ymmärrystä.

– Toinen onni elämässäni on ollut, että olen saanut tehdä työtä hyvien ihmisten kanssa, hän kiittää ja kipaisee lisäämään saunan uuniin puita. Illalla lauteille tulee hikoilemaan työkaveri. Ja arvata jo saattaa, että sen saunaillan jälkeen maailma on jälleen piirun verran parempi paikka elää.

Marjut Räisänen

Pekka Hynninen on syntynyt: 4.7.1948 Pieksämäen maalaiskunnassa. Perhe: Liisa-vaimo ja tyttäret Reetta ja Tuuli sekä 4 lastenlasta. Koulutus: luokanopettaja ja kasvatustieteiden maisteri. Luottamustoimet: kirkkovaltuuston jäsen. Harrastukset: kalastus, kirves-peli ja Lions Club-toiminta. Juhlii: Pannu on kuumana sukulaisille ja ystäville Hynnisten kesämökillä Kolkonjärven rannalla.


Keskustelua aiheesta

Aiheesta ei ole vielä keskustelua



Error processing SSI file
Ilmoitus
Ilmoitus