RSS-syötteet -> klikkaa tästä!
Tekstikoko: A A A
HIPPO-KISAT INNOSTIVAT

Savonlinnan Riennon ja Savonlinnan osuuspankin järjestämät Hippo-kisasta houkuttelivat noin 330 lasta yleisurheilemaan Kyrönniemen urheilukentälle.

Paikoillenne, varpaat pois viivalta...

20.08.2010 08:57

Kovasti oli taas touhua ja tohinaa Kyrönniemen urheilukentällä torstai-iltana, kun yli kolmesataa tenavaa hyppäsi, juoksi ja heitti palloa perinteisissä Hippo-kisoissa.

Ja mikäs oli urheillessa kun ilta-aurinko lämmitti mukavasti, järjestelyt sujuivat jouhevasti ja kaikki osanottajat palkittiin mitaleilla.

Kentällä nähtiin villejä tuuletuksia niin kilpailijoilta kuin tukijoukoiltakin.

– Jess. Nyt sie saat sitten mitalin, tuuletti eräskin äiti, kun tenava oli sipaissut 60 metrin pikapyrähdyksen ja tullut maaliin kärkijoukoissa.

Suoritusten jälkeen vanhemmat, isovanhemmat, kummit, sedät ja tädit räpsivät valokuvia illan urheilusankareista, jotka ylpeinä esittelivät komeita mitaleitaan.

Pettymyksen kyyneliltäkään ei tietenkään vältytty, mutta sekin kuuluu kunnon urheilujuhlaan.

Lue lisää perjantain Itä-Savosta ja katso valokuvia kuvagalleriasta.


Keskustelua aiheesta

Aiheesta ei ole vielä keskustelua



TUOREIMMAT UUTISET

Ilmoitus
Ilmoitus