
Ippa Siira parturoi Jarmo Hirvosen hiukset Tanhuvaarassa.
03.08. 20:20
Monissa liemissä keitetty ja yleisurheilun hornankattiloissa haudutettu Jarmo Hirvonen odotteli maanantaina iltapäivällä jännittyneenä työtoverinsa Ippa Siiran saapumista Tanhuvaarassa. Siiralla oli mukanaan parturin välineet. Häneltä löytyy myös alan ammattikokemusta.
Hirvosen oli vastattava huutoonsa ja istuuduttava Siiran armottomaan käsittelyyn. Hirvonen oli luvannut, että tukka lähtee mikäli Antti Ruuskanen pääsee yleisurheilun MM-kilpailuihin Berliiniin.
Tanhuvaarassa työskennellyt Ruuskanen varmisti kisapaikan viime tingassa. Hän nakkasi sunnuntaina Kalevan kisoissa hopealle tuloksella 84,64. Pielavetisen sarja Espoossa oli uran paras. Pahin kilpakumppani, nuorten Euroopan mestari Ari Mannio jäi neljänneksi tuloksella 81,54.
– Kaksi viikkoa sitten lupasin Antille, että tukka lähtee. Ajattelin että jotakin pitää keksiä, Hirvonen kertoo.
Ruuskanen aikoi ruveta nyrhimään managerin hiuslaitetta jo sunnuntaina keihäskisan jälkeen. Hirvonen onnistui verukkeella pakenemaan paikalta.
Maanantaina koitti sitten kohtalon hetki. Siiran kone parturoi Hirvosen hiukset nahkaa myöten. Parturi ei taipunut minkäänlaisiin Hirvosen esittämiin kompromisseihin sänkitukasta.
– Nyt en lähde kahteen kuukauteen kotoa mihinkään, manageri julisti.
Ruuskasen esitystä Kalevan kisoissa ja paikkaa kisakoneessa Hirvonen pitää mahtavana juttuna.
– Kai ihmiset huokaisivat helpotuksesta kun Antti pääsi kisoihin.
Ruuskanenhan joutui tyytymään kaksissa edellisissä arvokisoissa kotiinjäävän varamieheen tylsään rooliin.
Jarmo Hirvonen uskoo suojatin saavan vielä sen kaivatun piikkiheiton. Silloin puhutaan Hirvosen mielestä 88-90 metrin kiskaisusta.
Ruuskanenkin on luvannut keritä päänsä mikäli hän nousee Berliinissä mitalipallille.
Timo Sihvo