RSS-syötteet -> klikkaa tästä!
HARRI KOO

GALLUPPI
Onko Karvinen oikeassa maanantaiden suhteen?
Kyllä
Ei
Kuka on Karvinen?
MENOT
ARVIOT

LINKIT

XON

LÄHETÄ PALAUTETTA

Mutta pojat ei itke

19.03.2010

Ensin tekisi mieli vain raivota. Mä sulkeudun mun huoneeseen ja romahdan sängylle. Sit äkkiä ei enää tee mieli särkee paikkoja. Mua itkettää, kertoo 17-vuotias poika.

Pojatkin itkevät, tosin eri syistä kuin tytöt. Kun tytöt pillittävät pienissäkin vastoinkäymisissä, eivät pojat juuri kyyneliään vuodata.

Pojat kertovat itkevänsä noin parin kuukauden välein. Joskus on pitkiäkin aikoja, jolloin itkua ei tule.

Saksalaisen tutkimuksen mukaan miehet itkevät noin 6–17 kertaa vuodessa. Pojat jopa haluaisivat itkeä useammin, mutta kyyneliä ei vain tule.

– Pienempänä sitä tuli itkettyä enemmän, mutta ei enää nykyisin, lukiolaispoika kertoo.

Itku on pojille hyvin henkilökohtainen asia, eikä sitä tehdä juurikaan muiden nähden. Lempitapa itkemiseen onkin yksin omassa huoneessa. Itkua kestää muutamasta sekunnista pariin minuuttiin, jonka jälkeen olo helpottuu huomattavasti. Itkuun ei kuulu ääntä, vain joskus pientä nyyhkytystä.

Helpommin tunteita puretaan fyysisesti, esimerkiksi seinää hakkaamalla tai lenkkeilyllä. Myös kavereille puhuminen auttaa huonoon oloon.

– En tarvitse itkemistä ilmaisemaan tunteitani, se ei vaan tuu mieleen, toteaa 18-vuotias poika.

Keskenään pojat eivät itke. He kuvailevat, kuinka tytöt nyyhkyttävät yhdessä halaillen toisiaan, mutteivät itse tällaiseen koskaan ryhtyisi. Itku toisen pojan nähden on jopa pelottavaa, koska se herättäisi huomiota ja oudoksuntaa.

– Kyllä se on outoa, jos näkee pojan itkevän, ei sellaiseen ole tottunut, miettii 18-vuotias poika.

Kaveritytölle tai tyttöystävälle itkeminen ei ole niin paha kuin kaveripojalle, koska he ymmärtävät paremmin.

Yleisin syy poikien itkemiseen ovat tytöt.

– Tyttöjen aiheuttamat stressikohtaukset ovat yleensä pahinta, kuvailee 17-vuotias poika.

Monet kertovat itkevänsä vanhempien riitelyn takia. Myös hautajaisissa kyynel tulee usein silmään.

– Tarvitsee olla jokin tosi liikuttava tai henkilökohtainen asia, jotta itkettää, toteaa 17-vuotias poika.

Suuret asiat tai muutokset saattavat liikuttaa paljonkin, mutta silloinkaan ei aina itketä. Voi mennä kauan aikaa, ennen kuin asian on käsitellyt oman päänsä sisällä, ja vasta sitten on valmis itkemään.

Pojat eivät siis ole tunteettomia, hekin itkevät. Itku ei ole heille arkipäiväistä, mutta tunteenpurkauksena se on kaikkein suurin.

– Itku on sitä, että ei pysty selittämään asiaa enää sanoin tai teoin, se on todella hallitseva tunne, tiivistää 18-vuotias lukiolaispoika.

Artikkeliin haastateltiin kahtakymmentä 16–19-vuotiasta poikaa.Helene Parkkinen


Keskustelua aiheesta

Aiheesta ei ole vielä keskustelua



Ilmoitus
Ilmoitus