RSS-syötteet -> klikkaa tästä!
HARRI KOO

GALLUPPI
Onko Karvinen oikeassa maanantaiden suhteen?
Kyllä
Ei
Kuka on Karvinen?
MENOT
ARVIOT

LINKIT

XON

LÄHETÄ PALAUTETTA

L-60° Finnbands rock 2008 -tapahtumassa Helsingin Gloriassa.

Fivestar Prophet - Orkesteri tuntemattomilta poluilta.

07.05.2010

Fivestar Prophet on helsinkiläinen, neljän miehen muodostama bändi. Se on niin sanotusti päivitetty versio L-60° -nimisestä bändistä. Ennen siis oli L-60° ja nyt Fivestar Prophet. Bändin kannattajat ovat hieman hämillään.

Missä mennään ja miten tähän päädyttiin, muusikko Olli Helenius?

– L-60° ei vielä periaatteessa ole loppu, mutta toisaalta emme tiedä tekeekö tuo bändi enää koskaan mitään. Eli hienosti sanottuna L-60° on määrittelemättömällä tauolla.

Syitä L-60°:n taukoon on Heleniuksen mukaan monia.

– Ehkä L-60°:n kanssa tulimme jotenkin tien päähän. Halusimme ”päivittää” soundia ja tuoda evankeliumia selkeämmin esille. Koska L-60°:llä on oma yleisö, niin tuntui helpommalta aloittaa uudelta pohjalta, kuin ruveta sekoittamaan vanhaa pakkaa liikaa.

Heleniuksen mukaan Fivestar Prophet haluaa soittaa tyylillisesti musiikkia, jollaista ei toivon mukaan ole paljoa liikenteessä. He haluavat yhdistää tällaiseen musiikkiin selkeän evankeliumin sanoman.

– Haluamme ennen kaikkea olla bändi, josta huokuu Jumalan rakkaus. Tavoite on mennä niin pitkälle mihin tuntuu, että tie on selkeästi auki ja meille johdatettu, selventää Helenius.

Juuri usko Jumalaan yhdistää tämän bändin jäseniä. Muita heille tärkeitä elämänarvoja ovat oma perhe, seurakunta ja terveys.

– Ja totta kai musiikki, jos se arvoksi luokitellaan, täydentää rumpali Markus Malin.

Ikäjakauma bändissä on nuorimmaisesta 23-vuotiaasta vanhimpaan 38-vuotiaiseen. Kysyttäessä miten ikäjärjestys näkyy bändin keskuudessa, miehet ovat yksimielisiä siitä, että ikäasioilla ei sinällään hirveästi ole käytännössä merkitystä.

– Minä varmaan olen kova päällepäsmäri, vanhempi kun olen. Muut pojat sanokoot tuohon lisää, nauraa Helenius.

– Ei Olli ole päällepäsmäri. Hänellä vain on kertynyt niin paljon kokemusta musiikkihommista ja kaikesta muustakin, että häneltä odotetaan tietynlaista päsmäystä, tarkentaa bändin basisti Tommi Huuskonen.

Bändin nuorin on kitaristi Ville Salminen. Hänen mielestään kaikilla bändissä on sopivasti sanavaltaa päsmäyksestä huolimatta.

– Olli on tehnyt musiikkia jo yhtä kauan kuin minä olen ollut elossa, joten päsmäystä tulee väkisinkin. Hyvässä yhteishengessä ollaan kuitenkin säilytty jo useamman vuoden ajan.

Salminen kokee olonsa nuorimmaisena tasavertaisemmaksi kuin aiemmin.

– Ehkä vielä viisi vuotta sitten minulla oli suurempia eroja muihin nähden, kun muiden elämäntilanteet olivat stabiilimmat: omat perheet kasassa ja niin edelleen.

Heleniukselle, bändin vanhimmalle, ikä on vain numeroita.

– Minusta välillä tuntuu, että olen bändin ainut teini, joten ei se sen kummallisemmalta tunnu olla vanhin.

Loka-marraskuuksi on suunniteltu esikoislevy nimen Fivestar Prophet alla. Keikkakalenterikin on jo pikkuhiljaa täyttymässä.

– Kiertueita ei vielä ole, mutta kovasti on oltu yhtyeestä kiinnostuneita. Se on ollut todella positiivinen yllätys! Ja muutama festivaali-keikkakin on saatu, kertoo laulaja-kitaristi Olli Helenius.

Toinen festivaali-keikka on kesäkuussa Kvinesdalissa Norjassa ja toinen marraskuussa Suomen Turussa.

Maistiaisia Fivestar Prophetin kappaleista voi käydä kuuntelemassa osoitteessa: www.myspace.com/fivestarprophet

Krista Pellinen


Keskustelua aiheesta

Aiheesta ei ole vielä keskustelua



Ilmoitus
Ilmoitus