RSS-syötteet -> klikkaa tästä!
KAUPUNKISUUNNITTELU
RAHOITUS
VASTUSTUS
LUKIJOILTA
LÄHETÄ KUVA TAI TARINA

Kuvat: MMS-viestit "IS TEEMA" numeroon 13540. Palvelun hinta 0,70 EUR

Voit myös lähettää kuvan tai tarinan sähköpostilla osoitteeseen 'is.teema@moblog.fi'.

Tarinoita ja paperikuvia voi tuoda tai lähettää toimitukseen (Itä-Savo Oy, Väyläteema, Olavinkatu 60, PL 101, 57101 Savonlinna)

LINKIT
SAVONLINNAN VÄYLIEN ERIKOISSIVUSTO
 

Valitus ei estä kaavan tekoa kirjastonmäelle

19.08.2009

Nälkälinnanmäen tonttivaraussopimuksesta tehty valitus ei estä alueen kaavoituksen käynnistymistä tänä syksynä. Savonlinnan kaupunginjohtaja Janne Laine huomauttaa, ettei kaupunki ole luvannut myydä YIT Oy:lle koko Nälkälinnanmäkeä.

– Kaupunki on sopimuksessa sitoutunut myymään YIT:lle vain kaavaan tulevat vapaa-ajanrakentamistontit. Niitä tontteja ei vielä ole. Valtuusto päättää aikanaan kaavassa, millaisia tontteja sinne tulee. Rakennustonttien lisäksikin sinne voidaan kaavoittaa puistoaluetta, joka jää kaupungin omistukseen, Laine sanoo.

Laine muistuttaa, että Nälkälinnanmäki ei nykyisinkään ole puisto, vaan rakennustontti, jossa on 3 500 neliötä rakennusoikeutta. Tuosta rakennusoikeudesta nykyinen kirjasto käyttää 1 500 neliötä. Tulevassa matkailukaavassa rakennusoikeutta olisi 3 500–4 200 neliötä.


Keskustelua aiheesta

Aiheesta ei ole vielä keskustelua



Ilmoitus
Ilmoitus