RSS-syötteet -> klikkaa tästä!
KAUPUNKISUUNNITTELU
RAHOITUS
VASTUSTUS
LUKIJOILTA
LÄHETÄ KUVA TAI TARINA

Kuvat: MMS-viestit "IS TEEMA" numeroon 13540. Palvelun hinta 0,70 EUR

Voit myös lähettää kuvan tai tarinan sähköpostilla osoitteeseen 'is.teema@moblog.fi'.

Tarinoita ja paperikuvia voi tuoda tai lähettää toimitukseen (Itä-Savo Oy, Väyläteema, Olavinkatu 60, PL 101, 57101 Savonlinna)

LINKIT
SAVONLINNAN VÄYLIEN ERIKOISSIVUSTO
 

Laitaatsalmen uusista silloista syntyy ratkaisu kevään aikana. Syväväylän rakentaminen Laitaatsalmeen voisi suunnitellun aikataulun mukaan alkaa vuonna 2013.

Laitaatsalmen sillat valitaan keväällä

21.11.2009

Päätös Laitaatsalmeen rakennettavien siltojen korkeudesta ja tekniikasta syntyy kevään aikana. Ratkaisun tekee vuoden alussa perustettava Liikennevirasto, johon yhdistetään nykyinen tiehallinto, Merenkulkulaitos ja Ratahallintokeskus.

Päätöksen jälkeen Laitaatsalmen syväväylän yleissuunnittelu jatkuu siltaratkaisun pohjalta.

Loka-marraskuulle alun perin suunniteltu yleisötilaisuus pidetään näillä näkymin Savonlinnassa tammikuun lopulla. Yleisötilaisuudessa esitellään kaikki siltavaihtoehdot. Todennäköisesti silloin ei vielä ole ehdotusta siitä, millainen silta tulisi rakentaa.

Projektinjohtaja Aimo Heiskanen Merenkulkulaitokselta kertoo yleisötilaisuuden lykkääntymisen syyksi sen, että tarkasteluun on nostettu uusia siltavaihtoehtoja.

24,5 metriä korkean sillan ja 16 metriä korkean sillan lisäksi nyt selvitellään mahdollisuuksia 18 metriä korkean maantiesillan rakentamiseen. Heiskanen kutsuu vaihtoehtoa optimoiduksi siltakorkeudeksi:

– Lähdettiin hakemaan sellaista siltakorkeutta, mikä antaisi mahdollisimman hyvän ratkaisun teknisesti ja toiminnallisesti. 18 metriä korkea silta olisi teknisesti järkevästi toteutettavissa, mutta silti sillan alitse mahtuisi enemmän aluksia kuin 16-metrisen sillan ali.

16 metriä korkeaa siltaa ja 18 metriä korkeaa siltaa tutkitaan sekä avattavana että kiinteänä vaihtoehtona. 16 metriä korkea silta vähentäisi sillan avaukset noin puoleen Kyrönsalmen nykyisistä luvuista. 18 metriä korkea silta vähentäisi avaukset neljännekseen nykyisestään. Jos Laitaatsalmen silta olisi kiinteä, korkeimmille aluksille avattaisiin edelleen Kyrönsalmen maantiesilta.

24,5 metriä korkean sillan alitse mahtuisi kaikki syväväyläliikenne kulkemaan.

Laitaatsalmen rautatiesillan uudeksi vaihtoehdoksi on noussut kääntösilta. Sen toimintamekanismi olisi suunnilleen sama kuin Kyrönsalmen rautatiesillan mekanismi.

– Kääntösillan etu olisi se, että korkeaa nostotornia ei tarvittaisi. Heiskanen sanoo.

Kääntösillan vaihtoehtona kuitenkin on edelleen nostettava silta, josta yksi jänneväli nostetaan korkeuksiin laivan tullessa.

Järven pohjaan laskettava ratasilta on suljettu vertailtavien vaihtoehtojen ulkopuolelle, koska se olisi ollut teknisesti liian vaikea Suomen olosuhteisiin.

Syväväylän suunnitteluun kuuluvat myös vedenalaiset maaperä- ja maa-ainestutkimukset. Maa-ainesnäytteistä selviää, onko salmen pohjassa pilaantunutta maata, joka pitäisi vaihtaa. Maaperätutkimusten ja kairausten tuloksia käytetään ruoppauksia ja sillan rakentamista suunniteltaessa.

Konsulttiyhtiö Ramboll tekee maaperä- ja maa-ainestutkimuksia Laitaatsalmessa Merenkulkulaitoksen lautalla.

Faktoja:

Suunnittelussa ovat mukana Merenkulkulaitos, tiepiiri, Ratahallintokeskus, Etelä-Savon maakuntaliitto, Etelä-Savon ympäristökeskus ja Savonlinnan kaupunki. Konsulttina Ramboll Oy.

Yleissuunnitelman tekeminen alkoi elokuussa 2009.

Ensimmäinen yleisötilaisuus on ilmeisesti tammikuussa 2010. Yleissuunnitelman on määrä valmistua alkukesällä 2010.

Yleissuunnitelman vahvistumisen jälkeen tehdään yksityiskohtaisemmat suunnitelmat vuosina 2011 ja 2012.

Tavoitteena on, että rakentaminen voisi alkaa vuoden 2013 aikana.

Jaana Hänninen


Keskustelua aiheesta

Aiheesta ei ole vielä keskustelua



Ilmoitus
Ilmoitus