RSS-syötteet -> klikkaa tästä!
KAUPUNKISUUNNITTELU
RAHOITUS
VASTUSTUS
LUKIJOILTA
LÄHETÄ KUVA TAI TARINA

Kuvat: MMS-viestit "IS TEEMA" numeroon 13540. Palvelun hinta 0,70 EUR

Voit myös lähettää kuvan tai tarinan sähköpostilla osoitteeseen 'is.teema@moblog.fi'.

Tarinoita ja paperikuvia voi tuoda tai lähettää toimitukseen (Itä-Savo Oy, Väyläteema, Olavinkatu 60, PL 101, 57101 Savonlinna)

LINKIT
SAVONLINNAN VÄYLIEN ERIKOISSIVUSTO
 

Kauppatori on vuorossa vasta vuosien päästä

10.12.2009

Mielipidekirjoituksessaan Kauppatori tärkeä Savonlinnan imagolle (IS 7.12) Kaj Nyman kysyy Kauppatorin uudistamisesta.

Tällä hetkellä kaupungin budjetissa on varattu nolla euroa Kauppatorin kokonaisremontin suunnitteluun ja rakentamiseen.

Lähivuosina rahaa nielevät mm. matkustajasatama, rinnakkaisväylä ja syväsatama sekä Linnankadun puutalokorttelit, minkä vuoksi budjetti ei yksinkertaisesti riitä kauppatorin kaltaisiin suuriin hankkeisiin.

Kauppatorin suunnittelu ja rakentaminen voisi olla ajankohtaista korkeintaan 5-10 vuoden sisällä.

Torikahviloita ei olisi kunnostettu, ellei niitä olisi tarvinnut siirtää satamaremontin tieltä. Torikahvilat ovat yksityisomistuksessa, ja yrittäjillä on pitkäaikaiset vuokrasopimukset. Uusissa suunnitelmissa torikahvila-alue laajenee, ja rantaan jää aiempaa enemmän tilaa.

Torikahvilat ovat siirrettäviä rakenteita, joten ne voi rakentaa toimenpideluvalla. Kaupunki tekee matkustajasatamaremontin yhteydessä torikahviloiden pohjatyöt ja kunnallistekniikan.

Lähtökohtana on, että kahvilat palvelevat asiakkaita useita vuosia ennen kuin laaja toriremontti on oikeasti mahdollinen. Vaihtoehtona olisi ollut vanhojen torikahviloiden kunnostaminen ja palauttaminen paikalleen.

Tammikuussa alkavassa ydinkeskustan liikennesuunnittelussa tutkitaan liikennevirrat myös torin ja matkustajasataman kohdalta.

Suunnittelun yhteydessä selvitetään mahdollisuus muuttaa liikennejärjestelyjä siten, että torille saataisiin lisää tilaa ja maisemanäkymiä. Samalla kaivetaan esiin vanhat torisuunnitelmat vuosien takaa.

Matkustajasataman ja torikahviloiden suunnittelun, valvonnan, työn ohjaamisen sekä lupaprosessit ja suunnittelupalaverit ovat hoitaneet ammattilaiset, joita Nyman peräänkuuluttaa.

Designmanuaalia eli katuympäristön laatukäsikirjaa käytetään suunnittelun tukena ja työvälineenä, ”se ei korvaa ihmisiä”.

Nyman antaa mielipidekirjoituksessaan kuvan, että kaavoittajat ja kaupunkisuunnittelijat ovat pelkästään arkkitehteja.

Kaavoittajan pätevyyden omaavina henkilöinä työskentelee niin kunnilla kuin yksityiselläkin sektorilla arkkitehtien ja maisema-arkkitehtien lisäksi esimerkiksi insinöörejä, diplomi-insinöörejä ja suunnittelumaantieteilijöitä.

Kaavoittamisessa ja kaupunkisuunnittelussa ammattitaitoa vaatii eri alojen asiantuntijoiden osaamisen yhdistäminen. On sama johtaako hankkeita insinööri tai arkkitehti, kunhan molempien alojen erikoisosaaminen tulee hyödynnettyä.

Keskustan kehittämishanke on ollut käynnissä vasta parin vuoden ajan.

Kehittämishankkeen internetin palautepalveluun on tullut runsaasti kaupunkikuvan parantamiseen liittyviä isoja ja pieniä toiveita. Niitä ei kaikkia pystytä heti suunnittelemaan ja toteuttamaan, vaan pidetään pöytälaatikossa odottelemassa parempia aikoja, kuten Nymanin ja monen muun toivoma toriremontti.

Päivi Behm, kaavoitusarkkitehti
Savonlinnan keskustan kehittämisen projektipäällikkö


Keskustelua aiheesta

Aiheesta ei ole vielä keskustelua



Ilmoitus
Ilmoitus