RSS-syötteet -> klikkaa tästä!
KAUPUNKISUUNNITTELU
RAHOITUS
VASTUSTUS
LUKIJOILTA
LÄHETÄ KUVA TAI TARINA

Kuvat: MMS-viestit "IS TEEMA" numeroon 13540. Palvelun hinta 0,70 EUR

Voit myös lähettää kuvan tai tarinan sähköpostilla osoitteeseen 'is.teema@moblog.fi'.

Tarinoita ja paperikuvia voi tuoda tai lähettää toimitukseen (Itä-Savo Oy, Väyläteema, Olavinkatu 60, PL 101, 57101 Savonlinna)

LINKIT
SAVONLINNAN VÄYLIEN ERIKOISSIVUSTO
 

Juhani Tervala liikenneviraston pääjohtajaksi

23.12.2009

Liikenne- ja viestintäministeriön osastopäällikkö, ylijohtaja Juhani Tervala on nimitetty Liikenneviraston pääjohtajaksi. Tervalan viisivuotiskausi alkaa 1. tammikuuta, jolloin Liikennevirasto aloittaa toimintansa.

Vuonna 1951 syntynyt Tervala on koulutukseltaan diplomi-insinööri. Hän on ollut vuodesta 1992 liikenne- ja viestintäministeriön palveluksessa. Tervala on toiminut vuodesta 2008 liikennepolitiikan osaston osastopäällikkönä. Sitä ennen Tervala työskenteli LVM:n yleisen osaston osastopäällikkönä sekä liikennepalveluyksikön ja liikenneväyläyksikön päällikkönä.

Liikennevirastoon yhdistyvät Tiehallinnon keskushallinto, Ratahallintokeskus sekä Merenkulkulaitoksen väylätoiminnot. Uudistuksen myötä rautatie-, meri- ja tieliikennettä ja väyliä kehitetään ja ylläpidetään entistä tiiviimmässä yhteistyössä. Liikennevirastolla on vastuu lähes 20 miljardin euron infraomaisuudesta.


Keskustelua aiheesta

Aiheesta ei ole vielä keskustelua



Ilmoitus
Ilmoitus