RSS-syötteet -> klikkaa tästä!
KAUPUNKISUUNNITTELU
RAHOITUS
VASTUSTUS
LUKIJOILTA
LÄHETÄ KUVA TAI TARINA

Kuvat: MMS-viestit "IS TEEMA" numeroon 13540. Palvelun hinta 0,70 EUR

Voit myös lähettää kuvan tai tarinan sähköpostilla osoitteeseen 'is.teema@moblog.fi'.

Tarinoita ja paperikuvia voi tuoda tai lähettää toimitukseen (Itä-Savo Oy, Väyläteema, Olavinkatu 60, PL 101, 57101 Savonlinna)

LINKIT
SAVONLINNAN VÄYLIEN ERIKOISSIVUSTO
 

Syväväylän suunnittelu odottaa kanavan vuokrasopimusta

06.10.2004

Savonlinnan tekninen lautakunta päätti tiistaina, että syväväylän siirtämiseen liittyvä Laitaatsalmen asemakaavan muutos otetaan ensi vuoden kaavoitusohjelmaan. Asemakaavan laatiminen alkaa siis välittömästi, kun merenkulkulaitos on ratkaissut, linjataanko väylä kulkemaan Laitaatsalmen itäreunaa vai länsireunaa.

Tekninen lautakunta teki päätöksensä, koska kaupunginhallitus velvoitti teknistä virastoa valmistelemaan asemakaavat niin, että syväväylä voidaan siirtää Laitaatsalmeen.

Syväväylän siirtäminen tai edes asemakaavan tekeminen ei kuitenkaan ole kiinni pelkästään kaupungin hyvästä tahdosta. Merenkulkulaitos päättää väylän sijainnista vasta tehtyään virtauskokeita. Virtauskokeita taas ei liikenneministeriön suunnitelmien mukaan tehdä ennen kuin väylän siirtäminen varmistuu.

Liikenneministeriö on ajatellut sallia Laitaatsalmen syväväylän suunnittelun jatkamisen vasta sen jälkeen, kun Suomen ja Venäjän väliset neuvottelut Saimaan kanavan vuokrasopimuksesta ovat edenneet niin paljon, että vuokrasopimuksen jatko vuoden 2013 jälkeen näyttää varmalta.

Merenkulkulaitos aikoo kuitenkin neuvotella ministeriön kanssa jatkosuunnittelun rahoituksesta niin, että virtauskokeet voisivat valmistua noin vuoden kuluttua.

Jaana Hänninen


Keskustelua aiheesta

Aiheesta ei ole vielä keskustelua



Ilmoitus
Ilmoitus