
Arttu Putkuri työskentelee Savox Oy:ssä Hernemäessä. Työn haasteet kiinnostavat perehdyttämisvaihetta läpikäyvää nuorta miestä.
02.09.2010 16:26
Savonlinnassa koulutetut 12 uutta elektroniikka-alan osaajaa saivat töitä melkein heti valmistuttuaan. Alalla on huutava pula tuoreista voimista. Noususuhdanne takaa nyt töitä ja niille on saatava tekijöitä. Ala pelkää, että koulutus ei enää pysy tarpeiden perässä. Tahtia olisi kiristettävä.
Oopperakaupunki Savonlinnaa ei helpolla mielletä elektroniikkakaupungiksi. Sitä se kuitenkin myöskin on. Täällä on monta kasvussa olevaa sen alan yritystä. Monessa niistä mennään osaamisen kärkiaalloilla. Tekijöillä pitää olla ammattitaitoa.
Elektroniikan 3K-tehdas Savonlinnassa on näyttänyt kyntensä uuden työvoiman opinahjona. Paitsi sitä, se on myös mainio verkostokaveri yrityksille, jotka tarvitsevat apua tuotekehittämisessä ja testauksissa. Huippuoppia löytyy koko Suomen mitassa.
Lue lisää perjantain Itä-Savosta