RSS
Tekstikoko: A A A
OPET JA OPPILAS PINNASSA

Selina Tuomaala uskaltautui näyttelyyn, kun tekijöitä oli muitakin. – On jännää tehdä yhteistyötä omien opettajiensa kanssa. Roolit muuttuvat, sanoo Tuomaala.

Taide syntyi teksteistä

31.08.2010 21:45

Kun OKL:n Opeart-opiskelija Selina Tuomaala jätti noin vuosi sitten kuvataiteen opettajalleen Mari Rantakareelle portfolion, tuli Marille idea.

– Selinan tekemiset tuntuivat läheisiltä. Syntyi ajatus, että voisin pitää näyttelyn hänen kanssaan. Opettaja-oppilas-näyttelyt eivät ole kovin yleisiä, kertoo Rantakare.

Selina Tuomaala innostui ideasta, ja pian mukaan tuli entinen taideopettaja, nykyinen suunnittelija Kati Ranta.

Rivissä-näyttely Savonlinnan Pinnassa esittelee kolmen tekijän erilaisia töitä, jotka ovat syntyneet tekijöille tärkeistä teksteistä noin vuoden aikana. Rivissä ovat sekä kirjaimet teksteissä että teokset Pinnan seinillä.

– Sama teksti tuotti täysin erilaisia teoksia ja mielleyhtymiä, mikä on kovin jännittävää, sanoo Rantakare.

Tulostettava sivu

Keskustelua aiheesta

Aiheesta ei ole vielä keskustelua



TUOREIMMAT UUTISET

Ilmoitus
Ilmoitus