Tilaa Ilmoita Eturivi
RSS-syötteet -> klikkaa tästä!
Tekstikoko: A A A
Miehet, naiset ja hurja viihde

Ari Kaartinen lietsoo mieskuoron svengaamaan.

Rockia, miehiä ja naisia

14.10. 12:02

Ensin sitä juonivat keskenään Terttu Jauhiainen ja Ari Kaartinen. Sitten edessä oli suuri haaste. Kuinka saada joukot mukaan?

– Naiset innostuivat aluksi hirveästi. Seuraava vaihe oli: entäs, jos meistä ei olekaan siihen, kertoo Jauhiainen.

– Miehetkin innostuivat, vaikka osa vierastaa tämäntapaista musiikkia. Miehet ovat laulaneet vuosikymmeniä samalla tavalla ja samoja lauluja, joten uusi hirvittää. Ja sitten lähdettiin täysillä mukaan, kertoo Ari Kaartinen.

Ensi lauantaina kuullaan, mitä Kaartisen ja Jauhiaisen juonittelu sai aikaan. Savonlinnasalin lavalle astuvat vanhat tutut kuorot, mutta musiikki on uutta, ainakin näille kuoroille. (P)akka sekaisin -viihdekonsertti tarjoaa ripauksen perinteistä kuoro-ohjelmistoa, mutta ennen kaikkea monenlaista viihdettä ja rokkiakin ammattibändin säestykellä.

– Pakka on sekaisin monella tavalla. Kaksi kuoroa, miehet ja naiset, sekoitetaan yhdeksi kuoroksi. Lisäksi ohjelmistossa on sekaisin monenlaista musiikkia, ja paljon sellaista, mitä kumpikaan kuoro ei ole ennen laulanut, kertoo Terttu Jauhiainen.

Kaartisen mukaan on tärkeää, että kuoro repäisee välillä uusille urille.

– Tällainen konsertti avartaa laulajien musiikillista ajattelua, tekee suvaitsevaisemmaksi. Sitä paitsi naisten kanssa on hauskaa tehdä yhteistyötä, nauraa Kaartinen.

(P)Akka sekaisin. Savonlinnan Mieslaulaja, Savonlinnan Naiskuoro ja viihdeorkesteri, viihdekonsertti Savonlinnasalissa 17.10. klo 19.



Keskustelua aiheesta

Aiheesta ei ole vielä keskustelua



Ilmoitus