RSS-syötteet -> klikkaa tästä!
Tekstikoko: A A A
1 2 
DOKUMENTTI ENSI-ILTAAN

Muksalman kylä pienessä saaressa Vienanmerellä täyttyy kesäisin levänleikkaajista, talvisin se on tyhjä.

Merilevänkerääjät ja Vienanmeri

22.01. 17:34

Muksalma on pieni saari Vienanmerellä, Solovetskin saaren kupeella.

Kesällä 2008 Juha Taskinen ja valokuvaaja Markku Tissarinen Savonlinnasta matkasivat Muksalmaan, Vienanmeren pieneen saareen filmaamaan dokumenttia YLE TV 1:lle.

Sunnuntai-iltana nähdään puolen tunnin dokumenttielokuva Muksalman pieni ihme ensimmäistä kertaa julkisuudessa. Ensi-ilta on Linnalan juhlasalissa.

Elokuvan päähenkilö on 8-vuotias Jura, jonka kautta Taskinen tutustui Muksalman kylään ja sen elämään ja myös epätavalliseen elinkeinoon, merilevän keruuseen.

24.1. Muksalman Pieni Ihme -dokumentin ensi-ilta klo 18–20 Linnalan juhlasalissa. Juha Taskisen ja Markku Tissarisen dokumentti ja lisäksi Juha Taskisen kuvakertomus Vienanmereltä. Vapaa pääsy.


Keskustelua aiheesta

Aiheesta ei ole vielä keskustelua



Ilmoitus
Ilmoitus