RSS
Tekstikoko: A A A

Lola ja miehet

09.10.2009 13:59

Lola (1981. 110 min. K15). Ohjaus: Rainer Werner Fassbinder. Käsikirjoitus: Fassbinder, Rea Fröhlich, Peter Märthesheimer. Pääosissa: Barbara Sukowa, Armin Mueller-Stahl, Mario Adorf ja Matthias Fuchs.

Saksalaisen elokuvan kauhukakaran Rainer Werner Fassbinderin Lola (1981) on 1950-luvun loppuun sijoittuva kuvaus Saksan jälleenrakentamisen ajasta. Fassbinder kuvasi poikkeavia ihmissuhteita ja saksalaista yhteiskuntaa usein naisen näkökulmasta, niin tässäkin.

Lolassa näkökulma on bordellin laulajattaren, jota esittää Barbara Sukowa.

Määrätietoisen viettelijän sormen ympärille kietoutuvat niin äveriäs rakennuttaja Schukert (Mario Adorf) kuin juuri virkaan nimitetty rakennustarkastaja Von Bohm (Armin Mueller-Stahl). Tämä lupaa panna liikettä rakennusteollisuuden byrokraattisen koneistoon: ”Siivoavan korpit pois tieltä ja kiellän petolintuja nokkimasta.”

Asetelma kuvaa Saksan tilaa talousihmeen kynnyksellä. Lolan ammatin paljastuminen on Von Bohmille shokki.

Aikaansa edellä ollut Fassbinder ei kuljeta tästä melankolista tarinaa tuttuja polkuja pitkin, eikä loppukaan ei ole tyypillisimmästä päästä.

Ari Tiippana

Tulostettava sivu

Keskustelua aiheesta

Aiheesta ei ole vielä keskustelua



TUOREIMMAT UUTISET

Ilmoitus
Ilmoitus