RSS-syötteet -> klikkaa tästä!
Tekstikoko: A A A

Lähi-idän suorat rauhanneuvottelut alkoivat USA:ssa

02.09. 02:13 | Päivitetty 02.09. 18:02

Israelin ja palestiinalaisten rauhanneuvottelut ovat alkaneet Washingtonissa. Kyseessä ovat osapuolten ensimmäiset suorat neuvottelut lähes kahteen vuoteen.

Yhdysvaltain ulkoministeri Hillary Clinton avasi neuvottelut sanoen, että Israel ja palestiinalaiset ovat ottaneet tärkeän askeleen kohti rauhaa.

Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu lupasi, että Israel on valmis etenemään neuvotteluissa nopeasti. Hän kuitenkin korosti, että pysyvän rauhan luomiseksi molempien osapuolten pitää tehdä kivuliaita myönnytyksiä.

Palestiinalaisten presidentti Mahmud Abbas vaati Israelia lopettamaan siirtokuntien rakentamisen palestiinalaisalueilla sekä purkamaan Gazan alueen saarron.

Netanjahun ja Abbasin on määrä neuvotella tänään kolme tuntia Clintonin luotsaamana. Rauhanprosessille on annettu aikaa vuosi.


TUOREIMMAT UUTISET

Ilmoitus
Ilmoitus