RSS-syötteet -> klikkaa tästä!
Tekstikoko: A A A
KÄSITÖIDEN LUMOISSA

Ahkera käsitöiden harrastaja Marja Uotinen väkertää 5 – 10 rosé-kukkaa päivässä.

Käsitöitä iloksi ja ajankuluksi

23.02. 20:38

Savonlinnan seudun Kädentaitajat houkuttelevat tällä viikolla kaikkia käsitöistä kiinnostuneita katsomaan, mitä kivaa voi tehdä. Ajatuksena on juurruttaa yhdessä tekemistä – ompeluseuroja – tähän päivään.

Käsitöiden harrastajat ovat muutamassa vuodessa kasvattaneet yhdistyksensä jäsenmäärän 120:een. Uuden puheenjohtajan Maarit Lintusen mielestä joukkoa on runsaasti.

Toisaalta moni tekee vielä käsitöitä kotona itsekseen. Kuitenkin on paljon kädentaitoja, joita voisi jakaa muillekin.

Galleria Pinnassa tutustutaan tällä viikolla joka päivä eri teemoihin klo 11 – 17. Muun muassa keskiviikkona voi kokeilla revontulivirkkausta ja sunnuntaina neulotaan.

Naiset arvelevat, että käsitöiden harrastajilla on paljon taitoja, jotka voisi jakaa muille kiinnostuneille. Myös vanhat työtavat kaipaavat osaajia nuoremmista sukupolvista.

Tästä syystä käsityöt ovat herttaisesti levällään viikon jokaisena päivänä Galleria Pinnassa.

– Jokainen voi tulla katsomaan, hakemaan ideoita tai halutessaan kokeilemaan itse. Joka kerran on eri teema. Esimerkiksi tänään keskiviikkona tutustutaan revontulivirkkaukseen, kannustaa Maarit Lintunen.


Keskustelua aiheesta

Aiheesta ei ole vielä keskustelua



Ilmoitus
Ilmoitus