
Kuopion hallinto-oikeus kielsi purkamasta Kaarlonkatu ykköstä. Nyt taloa suunnitellaan nuorisotaloksi.
.. :
Kaarlonkatu ykkösen puutalo Savonlinnassa saattaa muuttua nuorisotaloksi. Savonlinnan Seudun Nuorisotoiminnan Tuki ry:n ja Reporakennus Oy ovat jo neuvotelleet kaupan ja kauppahinnan valmiiksi. Savonlinnan kaupunginhallitus miettii ensi viikolla, lähteekö kaupunki 275 eurolla osakkaaksi kiinteistöyhtiöön. Kaupungin osakkuus toisi yhtiölle mahdollisuuden valtionosuuksiin.
Valtionosuuksien lisäksi kaupan toteutumisen ehtona on se, että Reporakennus saa ympäristökeskukselta poikkeusluvan siirtääkseen Kaarlonkadun tonttien jäljelläolevan rakennusoikeuden rakentamattomalle alueelle. Jos poikkeuslupahakemus ei tuota tulosta, yhtiö jatkaa valitusprosessia puutalon purkukiellosta. Silloin talokauppa ja nuorisotalosuunnitelma raukeavat.
Nuorisotoiminnan Tuen toiminnanjohtaja Jukka Nokelainen sanoo, että vanhasta puutalosta tulisi loistava nuorisotila. Tarkoitus on, että NuTun työakatemia kunnostaisi nuorisotilat omana työnä.